Sprawozdanie z realizacji zadań w zakresie promocji zdrowia.

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013.

• Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych brały udział w spotkaniu ze stomatologiem, który przeprowadził przegląd jamy ustnej. W czasie spotkania dzieci utrwaliły także właściwe umiejętności związane z higieną jamy ustnej.
  • We wszystkich grupach wiekowych został zrealizowany projekt edukacyjny „Akademia Aquafresh”. W wyniku organizowanych sytuacji edukacyjnych (historyjki obrazkowe, pokaz, pogadanki, teatrzyki) dzieci zdobyły wiadomości i umiejętności dotyczące zdrowego stylu życia.
  • Organizowałyśmy warsztaty kulinarne w trakcie, których przygotowywałyśmy sałatki, konfitury, szaszłyki jarzynowe, chipsy owocowe, jak również zdrowe kanapki, utrwalając w ten sposób prawidłowe nawyki żywieniowe.
  • W dalszym ciągu uświadamiałyśmy dzieciom jak ważne jest picie wody biorąc udział w realizacji przedszkolnego programu „Mamo, tato wolę wodę”.
  • Wycieczka starszych grup przedszkolnych do Aquanetu.
  • Organizowanie wielu ciekawych wycieczek integracyjnych dzieci z przedszkola i ich rodziców, w ramach promowania wspólnego przebywania na świeżym powietrzu.
  • Nauczycielki realizowały Projekt „Piramida Żywienia” opracowując następujące tematy kompleksowe: „Owocowe szaleństwo”, „Kosz pełen witamin”, „Królowa wśród piramid”, „Chcemy być zdrowi”.
  • Przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu teatralnym w teatrze Animacji pt. „Sok i smok”.
  • Udział wszystkich grup przedszkolnych w koncercie artystów z Opery poznańskiej     pt: ”Opera warzywna” finansowanym przez Radę Rodziców działającą przy naszym Przedszkolu.
  • Udział starszych grup przedszkolnych w cyklu zajęć o zdrowym odżywianiu prowadzone przez studentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z wydziału dietetyki.
  • W ramach projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” zorganizowanie na terenie przedszkola dla wszystkich grup przedszkolnych   zajęć propagujących zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie , a także segregację śmieci.
  • Udział wszystkich grup przedszkolnych w konkursie plastycznym organizowanym przez Akademię Misia Haribo pt: ”Segregujesz?- nie marnujesz!”.
  • W grupie najstarszej, oraz najmłodszej wykonanie „Zdrowej książki kucharskiej” ze zdrowymi przepisami kulinarnymi jako prezentu na Dzień Matki.
  • Stworzenie wspólnie z dziećmi norm postępowania w grupie – kontrakt grupy.
  • Dzieci poznały i przestrzegają podstawowe zasady ruchu drogowego. W tym celu odbyły  się wycieczki na skrzyżowanie połączone z obserwacją ruchu ulicznego.
  • Udział dzieci z grupy najstarszej w konkursie plastycznym pt: „Bezpieczeństwo szeroko rozumiane: dom, ulica, przedszkole.”
  • Wszystkie nauczycielki w ramach Wewnętrznego Doskonalenia Zawodowego brały udział w warsztatach nt. „Edukacja dla bezpieczeństwa w przedszkolu”, oraz wspólnie z rodzicami naszych wychowanków w szkoleniu nt. „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”, a także „ Czy na pewno jestem chłopcem? Seksualność dziecka integralną częścią zdrowia psychicznego”.
  • Udział dzieci z grup starszych w projektach edukacyjnych „Czyste powietrze wokół nas”, „Wiem że zdrowo jem”, „Moje dziecko idzie do szkoły”.
  • Nauczycielki realizowały program własny „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”.
  • Udział dzieci 6-letnich w konkursie organizowanym przez Skoda Krotowski i Cichy pt;” Bezpieczne podróżowanie”.
  • Udział starszych grup przedszkolnych i zdobycie II miejsca w konkursie sportowym „Sportowy Zajączek”.
  • Zorganizowanie spotkania z reprezentantami Polski w hokeju na trawie oraz udział dzieci w zajęciach sportowych – w celu rozpowszechniania atrakcyjnych i mniej znanych dyscyplin sportowych.
  • W ramach współpracy z Przedszkolem Nr 81 z oddziałami integracyjnymi, dzieci z grupy 5-latków brały udział w Spartakiadzie Sportowej na obiektach AWF-u.
  • Zorganizowanie na terenie naszego przedszkola „Spartakiady Sportowej”, którą prowadzili studenci AWF Poznań.
  • Prowadzenie przez nauczycielki ciekawych zajęć ruchowych na terenie przedszkola oraz w ogrodzie przedszkolnym, codziennych ćwiczeń porannych, ćwiczeń przeciw płaskostopiu oraz gier i zabaw ruchowych rozwijających aktywność dzieci.
  • Umieszczanie artykułów z zakresu tematyki zdrowotnej na tablicach informacyjnych znajdujących się przy każdej z sal.
  • W gazetce przedszkolnej „Puchatkowe Nowiny” pojawiła się rubryka „Z Puchatkiem zdrowo i bezpiecznie”, promująca zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci.
  • Zespół do spraw promocji zdrowia stworzył i rozdał nauczycielom pracującym w naszym przedszkolu ankiety na temat edukacji zdrowotnej w naszej placówce. Ankiety ocenione były bardzo wysoko.

Zespół ds. promocji zdrowia w Przedszkolu Nr 22                                                                 Alicja Nowaczyk i Magdalena Schoenradt