środa, 21 grudzień 2016 21:45

Czerwiec u Biedronek

Napisała
W A Ż N A  W I A D O M O Ś Ć W A Ż N A W I A D O M O Ś Ć

 

Życzenia wakacyjne

„Pojedziemy na wakacje
Razem z mamą, razem z tatą,
Zabierzemy piłkę, namiot
I skakankę. Co ty na to?

W góry, w lasy lub nad morze,
Każdy jedzie tam gdzie może.
Bliżej słońca, bliżej wody,
By się kąpać dla ochłody.

Słońce, woda, las już czeka,
Wszystkie dzieci woła
Zabawimy się wesoło
Przed powrotem do przedszkola.”

 

Wszystkim Biedronkom i ich Rodzinom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji,

miłego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do przedszkola.

                   Do zobaczenia we wrześniu!!!

                 Pani Ewa, Pani Ewa i Pani Kasia

 

NASZE KOCHANE "BIEDRONECZKI" NA TEN CZAS NIE MOŻEMY SIĘ SPOTYKAĆ ALE BĘDZIEMY PRZYGOTOWYAWAĆ DLA WAS PROPOZYCJE RÓŻNYCH ZABAW I ZAJĘĆ - KONIECZNIE POPROSCIE O POMOC RODZICÓW:

 

KOCHANI!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowym Konkursie Literackim Rodzinne Opowieści, organizowanym przez Fundację Flow Art. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda – laptop!

Konkurs jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Więcej informacji w wydarzeniu >>> https://www.facebook.com/events/2665325643747269/

Szanowni Państwo!

Teatr Muzyczny jak co roku przygotował dla naszych widzów coś wyjątkowego! Już w najbliższą sobotę na YouTube Teatru Muzycznego udostępniona zostanie bajka samograjka Jana Brzechwy „Jaś i Małgosia”, którą nagrano specjalnie na tę okazję.

Spektakl będzie dostępny bezpłatnie od 30 maja do 3 czerwca.

https://www.youtube.com/watch?v=pipLB6xYQVI&feature=youtu.be  

Jeśli Wam się spodoba – mamy w planach jeszcze kilka podobnych produkcji!

Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie specjalny program z krzyżówkami, wykreślankami, kolorowankami oraz memory do wycięcia i naklejania na tekturkę. Program będzie można pobrać ze strony internetowej Teatru już od piątku, 29 maja.

 

INFORMACJA PRZESŁANA PRZEZ KAMPANIĘ  "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

Już wkrótce XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom! W dniach 30 maja – 7 czerwca 2020 r. odbędzie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Tydzień Czytania zorganizujemy w przestrzeni wirtualnej. W programie rozmowy z pisarzami i miłośnikami zwierząt, głośne czytanie i konkursy.

Wszystkich Liderów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” zachęcamy do organizacji lokalnych obchodów Tygodnia Czytania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią zdalne spotkania z ludźmi pióra, przyrodnikami i weterynarzami.

Wkrótce na naszej stronie internetowej: https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/ udostępnimy pakiet materiałów graficznych do pobrania oraz więcej informacji o naszym wspólnym święcie czytania.

Zachęcamy również do śledzenia fundacji ABC XXI CPCD na facebooku: https://www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom/

 

KINDERNALIA

Dzień dobry, chcielibyśmy serdecznie zaprosić dzieci z Przedszkola nr 22 "Chatka Puchatka" oraz ich rodziców do wspólnej zabawy podczas najdłuższego dnia dziecka w historii - Kindernaliów Online. 

 
Jest to akcja poznańskich studentów, którzy przygotowali moc atrakcji dla najmłodszych, by umilić im czas spędzony w domach. Na dzieci czekają warsztaty, zabawy, quizy, kolorowanki i wiele innych ciekawych materiałów, które przeplatane są konkursami z nagrodami. Do wygrania m.in książeczki, pluszaki, zestawy do baniek mydlanych, vouchery czy kosmetyki. 
 
Przygotowaliśmy również KinderPoradnie - psychologów i logopedów, którzy za pośrednictwem Skype'a połączą się i przeprowadzą około trzydziesto minutową rozmowę, w ramach której będzie można zaczerpnąć porady online całkowicie za darmo!  
 
Zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość na Facebooku i zapisywania się na rozmowę online. Nasi wolontariusze ustalą godzinę łączenia oraz szczegóły techniczne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli podzielą się Państwo naszą inicjatywą z rodzicami. Jeśli tak będzie, to zachęcamy również do udostępnienia informacji o Kindernaliach Online na Państwa stronie. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy! 
 
Pozdrawiam, 
Katarzyna Barwa
studentka socjoterapii i promocji zdrowia I rok, II stopień.
 
Link do Facebooka Kindernaliów:

MATERIAŁY EDUKACYJNE TEATRU WIELKIEGO - Opery Narodowej

Bon ton w teatrze

Seria krótkich filmów animowanych dla najmłodszych, w której rodzeństwo – Moni i Uszko – uczą zasad prawidłowego zachowania w teatrze. W co się ubrać? Jak trafić na swoje miejsce bez nawigacji? Co robić, gdy na widowni zacznie nam burczeć w brzuchu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć pod adresem: http://vod.teatrwielki.pl/edukacja/.

Spektakle

Za pośrednictwem platformy http://vod.teatrwielki.pl/ można skorzystać z repertuaru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. W zamieszczonych tam nagraniach spektakli znajdują się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Wirtualny spacer po teatrze

Podczas wirtualnego spaceru, za pomocą filmów i materiałów interaktywnych, możemy zapoznać się z dziejami Teatru Wielkiego w Warszawie. Dowiadujemy się jaki jest wygląd i znaczenie pomieszczeń znajdujących się w Teatrze i jak funkcjonują w nim liczne pracownie.

Galerie Opera w 3D

W trójwymiarowej przestrzeni zaprezentowane są wystawy tematyczne przygotowane w ramach projektu Galeria Opera. Opowiadają one o twórczości wybitnych polskich artystów m.in. Stanisława Moniuszki, Rajmunda Ziemskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Cala oferta on-line Teatru Wielkiego-Opery Narodowej znajduje się pod adresem: http://vod.teatrwielki.pl/

Zachęcamy do korzystania! #naukazdalna

Materiały edukacyjne dotyczące właściwego zachowania w teatrze, spektakle w formie wideo czy wirtualny spacer – to tylko część bogatej oferty Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

 

SZANOWNI RODZICE

zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, a także rodziców do udziału w kampanii edukacyjnej Dzień bez Śmiecenia.

W tym roku zorganizowany zostanie teleturniej, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także wziąć udział w konkursie.

Więcej informacji pod linkiem: http://dzienbezsmiecenia.pl/

Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/

Warszawska Opera Kameralna zaprasza do uczestnictwa w projektach online.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy prawdziwą atrakcję. "Gdy opera drzwi otwiera" to nie tylko wiersze, deklamowane przez znanych i lubianych artystów, spektakle adresowane do dzieci, ale także rebusy, puzzle, kolorowanki odwołujące się do repertuaru dla młodych widzów. Z dedykowanej strony https://repertuar.operakameralna.pl/gdyoperadrzwiotwiera-2/ można je za darmo pobrać, by móc bawić się a przy okazji spędzać czas w sposób wartościowy. Jest to też pomocne narzędzie dydaktyczne w nauczaniu nie tylko muzycznym. Zachęcamy ponadto do odwiedzin grupy https://www.facebook.com/groups/278022472728901/, na stronie której codziennie pojawia się ciekawy wpis. Zapraszamy do wspólnej zabawy, polecania nas Znajomym, przesyłania prac na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a my je opublikujemy na naszym FB.

Dla dorosłych przygotowaliśmy cykl zatytułowany "Opera z fotela", w którym codziennie o godz. 19:00 na https://www.facebook.com/Warszawska.Opera.Kameralna prezentujemy fragmenty najpiękniejszych arii w wykonaniu znakomitych, światowej sławy artystów, zdjęcia i ciekawostki a na stronie https://repertuar.operakameralna.pl/operazfotela wystawy, zdjęcia, historię WOK i swoiste kompendium wiedzy o operze podane w sposób lekki i z poczuciem humoru. Idealne na wieczór spędzany w domu.

Co sobota o godz. 19:00 na naszej stronie FB oraz YouTube https://www.youtube.com/WarszawskaOperaKameralna publikujemy kolejne odcinki "operaOK!", innowacyjnego spojrzenia na najsłynniejsze barokowe opery. Jest to niezwykle intrygujące muzyczne i estetyczne doznanie, które gorąco polecamy Państwa uwadze.

 

ZACHĘCAM DO WZIĘCIA UDZIAŁU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM I PLASTYCZNYM

Zadanie konkursowe brzmi: "Świat za sto lat. Jak go sobie wyobrażasz?"

Jak wziąć udział w konkursie?
1. Opracować zadanie konkursowe dowolną techniką plastyczną lub literacką.
2. Własnoręcznie podpisać dzieło.
3. Wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly).
4. Zrobić zdjęcie/skan pracy i formularza
5. Wysłać pracę i formularz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
6. Po zakończeniu kwarantanny - oryginał pracy i formularza wysłać pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Tworzymy Kraków, ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków.

Kto może wziąć udział w konkursie?
Wszyscy! Niezależnie od wieku i umiejętności! W naszej akcji liczy się pomysł na to, jak będzie wyglądał świat w 2120 roku.

Terminy:
Na prace czekamy do 30 maja.

Jakie muszą być warunki techniczne prac?
• Prace literackie – dowolna forma literacka, max. 8000 znaków (opowiadanie, nowela, esej, reportaż, wywiad etc.)
i/lub
• Prace plastyczne – dowolna forma plastyczna nieprzestrzenna, w rozmiarze max. A3 (rysunek, malarstwo, kolaż, komiks, grafika komputerowa, techniki mieszane etc.)

Wszystkie przesłane do nas prace zostaną zamknięte na 100 lat w Kapsule Czasu, która powstaje w Krakowie. Każdy uczestnik otrzyma imienny Certyfikat Serca Kapsuły Czasu.

Na zdjęciu poniżej mogą Państwo zobaczyć jak wyglądać będzie Ogólnopolska Kapsuła Czasu.

Regulamin dostępny pod linkiem: https://tiny.pl/7xtv1
Formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://tiny.pl/7xtvp
Pozostałe ważne informacje znajdą Państwo pod tym adresem: www.tworzymykrakow.org/sercekapsuly

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebook: https://www.facebook.com/tworzymykrakow/ , gdzie znaleźć można obszerną galerię zdjęć prac trzech dotychczasowych edycji akcji "Serce Kapsuły Czasu".

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas: +48 692422717 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drodzy rodzice!

Przypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa można skorzystać z bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologów. Poniżej link do strony, na której mona znaleźć numery telefonów i adresy mailowe instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów prywatnych gotowych do udzielania wsparcia psychologicznego osobom szczególnie tego potrzebującym.

https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/wsparcie-psychologiczne-skorzystaj-z-porad-specjalistow,146104.html

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY „Działaj z impetem” ZAPRASZA DO WSPÓLNEJ ZABAWY

Czy wiesz, że butelki PET po przejściu przez proces recyklingu mogą stać się polarem, dżinsami, dywanem, przyborami do kuchni, łazienki, namiotem, koszem na śmieci, elementami samochodu, torbą na zakupy?

W niektórych miejscach na świecie tworzone są całe domy z butelek PET, które świetnie się sprawdzają. Dobrze posegregowana butelka czyli odkręcona, opróżniona, zgnieciona i wyrzucona do odpowiedniego (żółtego) pojemnika zostaje przetworzona i w prawie w pełni może pełnić nową funkcję! Dowiedz się więcejna ten temat i bądź aktywny z całą rodziną!

JAK TO DZIAŁA?

 • link do QUIZU edukacyjnego link: https://dzialajzimpetem.pl/materialy-edukacyjne...
 • Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie i pochwalenia się w formularzu, do której chodzą szkoły/przedszkola (to sprawi, że Nasza placówka będzie również miała szansę na wygraną)

NAGRODY DLA UCZNIÓW I ICH RODZICÓW: 20 X RODZINNA GRA PLANSZOWA!

NAGRODY DLA SZKÓŁ/ PRZEDSZKOLI: 3 X PAKIET SUPER-POMOCY SZKOLNYCH DLA SZKOŁY, KAŻDY O WARTOŚCI 750 ZŁ!IMPETEM W DOMU!

ZAPRASZAMY DO RODZINNEJ ZABAWY!

1.Obejrzyjcie filmik.

2.Rozwiążcie Quiz.

3.Wykonajcie zadanie konkursowe.

4.Zgarnijcie nagrody.

https://dzialajzimpetem.pl/quiz-5-9-lat/

PROSIMY RÓWNIEŻ O ZAPOZNANIE SIĘ Z PROPOZYCJĄ UNICEF Polska

Wszystkich nas dotknęła sytuacja epidemiologiczna w Polsce i musimy mierzyć się z jej skutkami. Wszyscy próbujemy się odnaleźć w tych nowych warunkach. Ze strony UNICEF płyną słowa wsparcia i uznania.

                                                                                                             Nowa strona unicef-koronawirus.pl

Z myślą o wszystkich, którzy w tym wyjątkowym czasie poszukują rzetelnych informacji, uruchomiliśmy stronę internetową www.unicef-koronawirus.pl. UNICEF współpracuje z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, psychologii i edukacji z całego świata, dzięki czemu możemy dostarczać sprawdzonych informacji i wskazówek, które są pomocne w czasie pandemii. Na nowej stronie znajdują się informacje o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zakażeniem. Publikujemy cenne porady, jak wesprzeć dzieci w tej trudnej sytuacji, jak rozmawiać z nimi o koronawirusie, w jaki sposób młode osoby mogą zadbać o swoje samopoczucie, jak rodzice mogą wspierać edukację zdalną swoich podopiecznych i wiele innych praktycznych treści.

Zapraszamy do korzystania ze strony. Mamy nadzieję, że będzie stanowiła ona cenny zasób wiedzy.

                                                                                                                                                                                        Życzymy Państwu dużo zdrowia i siły w najbliższym czasie.

Dzień dobry    BIEDRONECZKI

wszystkie dzieci, które w tym szczególnym czasie, kiedy przemieszczanie
się i odwiedzanie wielu miejsc jest utrudnione, a wręcz niemożliwe,
zachęcamy do twórczej i literackiej aktywności i wzięcia udziału w
konkursie Palmiarni Poznańskiej! Na zwycięzców czekają atrakcyjne
nagrody, a na uczestników ciekawe i twórcze zadania.
Czy wiecie, że z roślinami dobrze jest rozmawiać, by rosły i rozwijały
się tak, jak powinny? Teraz, gdy dla zdrowia i bezpieczeństwa zostajemy
w domach, za wyjątkiem troskliwych opiekunów ogrodników, roślin z
kolekcji Palmiarni nikt nie odwiedza, ani też z nimi nie rozmawia! A
jest ich około 17 tysięcy...
...dlatego zapraszamy do udziału w organizowanym przez nas konkursie pod
nazwą "Napisz do Palmiarni!" i stworzenia pracy plastycznej bądź
pisemnej, której tematem przewodnim będą rośliny. W ten sposób i rośliny
w obecnym czasie nie pozostaną osamotnione, dzięki nadesłanym pracom
rysunkowym i pisemnym.
Konkurs dedykowany jest dzieciom w wieku od 4 do 15 lat, z podziałem na
cztery grupy wiekowe, w tym dla przedszkolaków. Zadaniem dla
najmłodszych dzieci jest narysowanie rośliny, którą chciałyby odwiedzić
w Palmiarni.
W załączniku przesyłam zaproszenie do udziału w konkursie wraz z opisem
zadań dla każdej grupy wiekowej. Na stronie internetowej Palmiarni do
pobrania jest opis konkursu oraz regulamin i niezbędne załączniki:
https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/9-nieprzypisane/458-konkursy

Zdjęcia lub skany prac konkursowych wraz z formularzem zgłoszeniowym i
oświadczeniem o przekazaniu praw autorskich należy do 30.04.2020 r.
przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W kwestii jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Działem Promocji i
Dydaktyki:
Joanna Wojciechowska
tel. 514-652-476
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Natalia Kołacz
tel. 510-674-848
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  Napisz do Palmiarni zaproszenie 2

 

 

KOCHANI RODZICE

zamknięte przedszkola, ograniczone możliwości wspólnych zabaw i przebywania na świeżym powietrzu, to jeszcze więcej czasu przed ekranami telewizorów czy tabletów. To też znacznie mniej ruchu, tak bardzo potrzebnego dzieciom na co dzień. Fundacja Veolia Polska podpowiada, jak zadbać o zdrowie najmłodszych w tym trudnym czasie. Z tego względu polecamy Państwu zapoznać się z ofertą Fundacji Veolia:

https://www.fundacja.veolia.pl/aktualnosci/sportowa-akademia-veolia-junior-wystartowala-line 

 

Propozycja do wykorzystania

Estrada Poznańska przygotowała na ten trudny czas dwie książeczki dla całych rodzin. Można je za darmo pobrać z naszej strony www.

Pierwsza z nich to "Zwierzyniec", którą wydaliśmy z okazji kolejnego sezonu cyklu teatralnego Dzieciaki na Piętrze. Są w niej 32 wierszyki i zadania oraz piękne ilustracje, które wykonała - Daria Solak.

"Zwierzyniec" | pobierz klikając w link poniżej

http://bit.ly/zwierzyniec_DNP2020

Druga z nich do publikacja, która powstała podczas projektu Kulturalny Stary Rynek. Poza zabawami i rebusami Psa Parówki - Janusza, które zostały narysowane specjalnie dla nas przez Kasię Smoczyńską, zawarliśmy w niej familijne opowiadania i wiersze związanych z Poznaniem twórców. 

"Kulturalny Stary Rynek dla dzieci" | pobierz klikając w link poniżej

https://bit.ly/ksrdladzieci

 

 

https://eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne 

https://damianrudnik.com/wychowanie-fizyczne-w-domu-zagraj-w-gre-przedszkole/?fbclid=IwAR070Z79G0uy7EGg8qz4jzlBCmZlzFK1Gcb-AHFbs0soFUa7LYHdC73k2JU

https://dzieciakiwdomu.pl/2017/02/zwiastuny-wiosny-17-pomyslow-na-wiosenne-prace-plastyczne-i-techniczne.html  

 

W ramach akcji CPCD zapraszam do słuchania ebooka z przygodami ulubionego przez dzieci Franklina:

https://www.youtube.com/watch?v=W5YnZrcelA0

https://www.youtube.com/watch?v=uwGK_UiQKIM

https://www.youtube.com/watch?v=P0pVkpcvYDU

https://www.youtube.com/watch?v=k1muisVJ3Iw

 JEŚLI UDA SIĘ WAM WYKONAĆ COŚ FAJNEGO, WYKONANCIE PRACĘ PLASTYCZNĄ, BUDOWLĘ, GRĘ, ZAŁOŻYCIE HODOWLĘ LUB ZREALIZUJECIE INNY CIEKAWY POMYSŁ, TO POPROŚCIE RODZICÓW O PRZESŁANIE ZDJĘCIE NA ADRES MAILOWY: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

A WSZYSTKIE PRZESŁANE ZDJĘCIA (ZA WASZĄ ZGODĄ) UMIEŚCIMY NA STRONIE FACEBOOKA PRZEDSZKOLA !

POZDRAWIAMY WAS "BIEDRONKOWO" I TĘSKNIMY ZA WAMI:

WASZE PANIE

Dzieci dzieciom.jpg

 
 

 

Drodzy rodzice!
 Kolejne materiały, ćwiczenia od Pani Ani z logopedii dostępne są na Fanpage na Facebooku Przedszkola nr 22 (strona otwarta nie trzeba posiadać konta na facebooku)

 

Drodzy Rodzice moich 5-cio latków uczestniczących w terapii logopedycznej,

kolejny tydzień mija, odkąd nie spotykam się z Państwa pociechami.

Zaistniała sytuacja nie pozwala mi na bezpośredni kontakt z dziećmi.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą, abyście jeszcze

w większym stopniu stali się moimi partnerami w terapii, utrwalającymi z dziećmi nabyte, w gabinecie logopedycznym, umiejętności.

Codziennie proszę ćwiczyć (najlepiej przed lustrem) wymowę poszczególnych głosek, utrwalać w wyrazach, wyrażeniach, zdaniach, opisach obrazków, wierszykach (zgodnie z zaleceniami w zeszytach ćwiczeń). Zachęcam do częstych zabaw w „łańcuszek wyrazowy” (wyodrębnianie głoski w nagłosie, wygłosie wyrazów).

Właściwe przygotowanie syna, córki do podjęcia obowiązku szkolnego musi stać

się najważniejszym celem na najbliższe miesiące.

„Uczymy się bawiąc” – w myśl tej zasady będę przedstawiała w kolejnych tygodniach propozycje zabaw logopedycznych. Zachęcam także do korzystania z portali logopedycznych prezentujących gry, zabawy i ćwiczenia logopedyczne dla dzieci online (np. MiMowa.pl, nebule.pl – blog dla rodziców).

Informacje zawarte w tabelach pozwalają ustalić poziom rozwoju mowy dziecka,

a w szczególności:

- czy jego mowa rozwija się w odpowiednim do wieku czasie (tabela 1),

- czy prawidłowo wyraża ono kolejne głoski (tabela 2).

Podaję również propozycje ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczeń usprawniających aparat artykulacyjny dla poszczególnych zaburzonych głosek.

Pozdrawiam pedagog-logopeda Anna Rossian-Żok

POWSTANIE POSZCZEGÓLNYCH GŁOSEK W PROCESIE ROZWOJU MOWY DZIECKA

 Tabela 1

Wiek dziecka

Artykulacja głosek

pierwszy miesiąc życia

głużenie: powstają przypadkowe dźwięki

ok. 6 miesiąca życia

Gaworzenie – powtarzanie usłyszanych dźwięków

1-2 rok życia

Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba dziecko wymawia samogłoski: a, o, u, i, y, e oraz spółgłoski: p, pi1, b, bi, m, mi, d, t, n

2-3 rok życia

Pojawiają się proste zdania, dziecko wymawia samogłoski: ę, ą i spółgłoski: w, f, wi,fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł, s, z, c, dz

4-5 rok życia

pojawiają się głoski r, czasem głoski: sz, ,ż, cz, dż

5-6 rok życia

utrwalane są głoski: sz, ż,cz, dż

7 rok życia

opanowana jest technika mówienia

1 zmiękczenie zaznaczono przez i.

NAJCZĘTSZE TRUDNOŚCI ARTYKULACYJNE

Tabela 2

Najczęstsze występujące trudności artykulacyjne

Charakterystyka trudności

NIEPRAWIDŁOWA WYMOWA GŁOSEK s, z, c, dz

zastępowanie ich1 przez :

Sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dż

wymowa miedzyzębowa

wymowa boczna

W czasie artykulacji język znajduje się między   zębami

W czasie wymowy język skręcony w bok, nieprzyjemny poświst

NIEPRAWIDŁOWA WYMOWA GŁOSEK sz, ż, cz, dż

zastępowanie ich przez: s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź

wymowa miedzyzębowa

wymowa boczna

jak wyżej

jak wyżej

NIEPRAWIDŁOWA WYMOWA GŁOSKI r

Zastosowanie jej przez l lub j

wymowa miedzyzębowa

wymowa boczna

r gardłowe

jak wyżej

jak wyżej

Drży tylna ściana gardła zamiast czubka języka

1 sprawdź w tabeli 1. Kiedy wymowa powinna być już prawidłowa.

NAJCZĘTSZE TRUDNOŚCI ARTYKULACYJNE

c.d. tabeli 2

Najczęstsze występujące trudności artykulacyjne

Charakterystyka trudności

r francuskie

r policzkowe

r wargowe

Drży języczek przy podniebieniu miękkim zamiast czubka języka

Drżą policzki zamiast czubka języka

Drżą wargi zamiast czubka języka

NIEPRWAWIDŁOWA WYMOWA GŁOSEK k, g

zastępowanie ich przez t, d

wymowa boczna

jak wyżej

UBEZDZWIĘCZNIANIE

Głoski dźwięczne : b, bi, g, gi, z,zi, dz, dzi, w, wi, dż, ż, d

zamienione na odpowiednie bezdźwięczne: p, pi, k, ki, s, si, c, ci, f, fi, cz, sz, t, np. woda = fota, żaba = szapa

 

Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony i wydłużenie fazy wydechowej.

Przykłady:

 • wdech przez nos, wydech ustami;
 • unoszenie rąk w górę podczas wdechu, spokojnie opuszczanie rąk przy wydechu;
 • wdech i zdmuchiwanie płomienia świeczki (powoli, szybko) na wydechu;
 • wdech wymawiając „s” z jednakową głośnością;
 • dmuchanie na skrawki papieru, waciki, piłeczki;
 • nadmuchiwanie balonów;
 • gra na organkach, trąbce, gwizdku;
 • puszczanie baniek mydlanych;
 • naśladowanie głosów zwierząt z przeciąganiem dźwięku np. muu, beee, kukurykuuu lub kilkakrotne powtarzanie np. ko-ko-ko, kwa-kwa-kwa itd.;

Przykłady ćwiczeń usprawniających wargi i język dla poszczególnych zaburzeń głosek:

 1. Szereg szumiący (sz, ż, cz, dż):
 • wysuwanie języka i cofanie go;
 • „spacer języka” – język raz na dole, raz u góry;
 • unoszenie języka do górnych zębów, cofanie go;
 • „liczenie” językiem zębów (górnych i dolnych);
 • kierowanie języka do kącików warg;
 • składanie języka „na pół”;
 • robienie z języka „wanienki”;
 • oblizywanie językiem warg;
 • wysuwanie warg do przodu;
 • cmokanie, tworzenie „ryjka”;
 • uśmiech – rozchylanie warg;
 • malowanie warg pomadką i pozostawianie na kartce papieru „całusów”.

Przy wymawianiu głosek szumiących (sz, ż, cz, dż) język znajduje się za górnymi zębami, za wałkiem dziąsłowym, a jego boki dotykają górnych zębów. Zęby są zwarte, zaś wargi lekko wysunięte do przodu.

 1. Szereg syczący (s, z, c, dz):
 • wysuwanie języka do przodu i cofanie go;
 • na przemian: język szeroki i wąski;
 • ułożenie języka za dolnymi zębami i cofanie go;
 • rozchylanie warg – uśmiech;
 • złożenie języka na pół (rulonik).

Przy wymawianiu głosek szeregu syczącego (s, z, c, dz) język znajduje się za dolnymi zębami. Zęby są zbliżone, a wargi rozchylone (uśmiech), spłaszczone przylegają do zębów, które są widoczne.

 1. Szereg ciszący (ś, ź, ć, dź):
 • próby wymowy cichutko „i”, a potem „chi”;
 • cofanie języka nie unosząc go do góry;
 • robienie z języka „kociego grzbietu” – (czubek języka na dole, a środek jak najwyżej);
 • kląskanie środkiem języka;
 • ssanie cukierka.

Przy wymawianiu głosek szeregu ciszącego (ś, ź, ć, dź) środek języka unosi się do góry, do przedniej części podniebienia twardego. Zęby są zbliżone do siebie, a wargi lekko zaokrąglone.

 1. Reranie (głoska r):
 • Wysuwanie wąskiego języka i cofanie go;
 • Wysuwanie szerokiego języka i cofanie go;
 • Kładzenie szerokiego języka na górnych zębach i górnej wardze;
 • „zaglądanie” językiem do gardła – cofanie go wzdłuż podniebienia;
 • Mlaskanie;
 • Kląskanie językiem;
 • „czesanie języka” – wsuwanie go między lekko rozwarte zęby i wysuwanie.

Przy wymawianiu głoski r czubek języka drga – wibruje uderzając o wałek dziąsłowy za górnymi zębami. Boki języka dotykają wewnętrznych powierzchni górnych zębów i dziąseł.

            Ćwiczenia przygotowawcze rozpoczynamy od szybkiego wymawiania głosek tttt, dddd, tdtdtd, tdntdntdn, tedutedu, tede, tede, tedo. Język musi być rozluźniony. Ćwiczenia prowadzimy przy otwartych ustach, gdyż wtedy zmuszamy język do wykonywania ruchów potrzebnych przy td. Przy zębach zwartych pracuje minimalnie.

 1. Mowa bezdźwięczna:
 • parskanie wargami (brr),
 • nadymanie policzków,
 • gra na grzebieniu, harmonijce ustnej,
 • mruczenie melodii,
 • długie wymawianie mmmmmmmmmmmmmmm.

Przy wymowie bezdźwięcznej nie trzeba ustawiać narządów artykulacyjnych, gdyż głoski dźwięczne (z wyjątkiem m, n, r, l) mają swoje odpowiedniki dźwięczne: b-p, d-t, w-f itd. Artykulacja tych par jest identyczna, a różnica polega na dźwięczności (drganiu wiązadeł głosowych, napięciu warg i policzków). Bardzo ważne są tu ćwiczenia słuchowe w różnicowaniu głosek: dźwięcznych i bezdźwięcznych. Zaleca się lekkie pochylenie głowy ze ściągniecięm podbródka, co sprzyja zwarciu wiązadeł głosowych. Ćwiczenia rozpoczynamy od udźwięczniania głosek między samogłoskami np. aba, abo, abu, aby.

 1. Kappacyzm, gammacyzm:
 • opieranie języka o dolne zęby;
 • unoszenie środka języka do podniebienia twardego i miękkiego;
 • podwijanie języka;
 • ssanie cukierka (środkiem języka);
 • szerokie otwieranie i zamykanie ust.
 1. Jąkanie – leczenie jąkania (niezależnie od stopnia nasilenia objawów) należy wyłącznie do specjalistów. W przedszkolu najlepiej nie zwracać uwagi na jąkanie, a gdy dziecko znajdzie się już pod opieką specjalisty, stosować się do jego wskazówek. Nie należy też wyłączać tych dzieci z grupy, gdy prowadzimy ćwiczenia ogólnousprawniające.

 

Nauczycielki w grupie Biedronek

Ewa Borkowska

Poniedziałek 7.30-15.30

Wtorek 7.30- 11.30

Środa 7.30- 15.30

Czwartek 7.30- 11.30

Piątek 7.30- 15.30

Ewa Wojcieszak  Wtorek 11.30- 15.30 

Czwartek 11.30- 15.30

Asystentka  nauczyciela Katarzyna Kaniewska 8.00- 16.00

KOCHANI RODZICE!

DZIECI Z GRUPY BIEDRONEK ROZPOCZYNAJĄ SWOJĄ PRZYGODĘ Z POSŁUGIWANIEM SIĘ NOŻEM PODCZAS OBIADU. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO WSPÓŁPRACY I KONTYNUOWANIA TYCH DZIAŁĄŃ W DOMU

DRODZY RODZICE!

Witamy w zakładce naszej grupy.
Przedstawiamy w niej bieżące wydarzenia oraz informacje - dostępne również tradycyjnie w holu przedszkola. Ponadto, znajdą tu Państwo tematy zajęć oraz piosenki, które poznają dzieci w danym miesiącu.

Kontynuując przedszkolną tradycję, zapraszamy chętnych Rodziców (ale nie tylko), do "spotkań z bajką"- w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. 

Mama, tata, dziadek, babka
wujek, ciocia, czy sąsiadka...
Kto dziś bajki czytać lubi
niechaj bardzo się tym chlubi-
krótkie i długie, mądre i "w dechę"
aby dzieciaczki miały uciechę. 
Więc kto jest chętny- to zapraszamy,
bajek, bajeczek dziś posłuchamy... :)

 
Przypominamy o działaniu platformy służącej komunikacji rodziców z nauczycielkami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ciekawostki o wiośnie:
 1. Z reguły dzieci wiedzą, że na wiosnę większość ptaków śpiewa dużo chętniej, ale nie zawsze wiedzą dlaczego? Otóż, w ten sposób przyciągają partnerów oraz odstraszają potencjalnych wrogów.
 2. Dawniej na przywitanie wiosny mężczyźni rozpalali ogniska na wzgórzach. Miało to jeszcze bardziej przyspieszyć przyjście ciepłych i słonecznych dni, a wraz z nimi większej dostępności pożywienia.
 3. W Iranie i w Chinach wraz z nadejściem tej pory roku obchodzony jest… Nowy Rok.
 4. Dosyć ciekawą wiosenną tradycją w mieście Gloucester w Anglii jest pogoń za turlającym się ze wzgórza wielkim, okrągłym serem z gatunku Gloucester. Nie jest to łatwe zadanie ponieważ taki ser potrafi naprawdę mocno się rozpędzić.
 5. Osoba będąca w pierwszy dzień wiosny na biegunie północnym będzie widziała słońce nieprzerwanie przez 6 miesięcy! W kolei osoba będąca w tym samym czasie na biegunie południowym nie zobaczy słońca przez 6 miesięcy.
 6. Jest to pora roku, podczas której najczęściej występują na świecie groźne tornada.
 7. Wśród kwiatów, które najszybciej zaczynają kwitnąć po marcowych roztopach w Polsce możemy spotkać przede wszystkim przebiśniegi, irysy, lilie, tulipany, żonkile, bzy i mlecze.
 8. Z kolei dla Japończyków otwarcie kwiatu wiśni (jest to ich narodowy kwiat), które następuje zwykle w marcu lub kwietniu jest symbolicznym rozpoczęciem wiosny.

 

INFORMACJA O ZADANIACH REALIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU BIEDRONKI

Tematy kompleksowe:

NADCHODZI WIOSNA

CZYM ODDYCHAMY

O ZĘBY DBAM WIĘC ZDROWE MAM

Termin: 16.03.2020 – 3.04.2020

ZADANIE

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI

NABYWANANIE WIEDZY

- poznanie charakterystycznych cech wiosennej pogody

- zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia

- dostrzeganie piękna otaczającej nas przyrody

- poznanie charakterystycznej pogody w marcu

- poznanie obrazu graficznego litery: S, Z

- poszerzenie wiadomości o potrzebie dbania o zęby

- o pracy wykonywanej przez dentystę

- o szkodliwości dymu, smogu

- poprzez wyciąganie wniosków z przeprowadzonych eksperymentów

KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI

- rozumienie potrzeby zdrowego odżywiania się

- klasyfikowania, przedmiotów według podanej cechy

- rozwijanie pomysłowości i sprawności manualnej ręki podczas wykonywania prac plastycznych

- dokładnego mycia zębów po posiłkach

- nabywania odwagi i umiejętności wypowiadania własnych myśli

- wiązania zjawisk atmosferycznych z aktualną porą roku

- określania tempa i dynamiki w muzyce

- doskonalenia sprawności palców poprzez chwytanie i naklejanie – przygotowanie do nauki pisania

- rozpoznawania liter: S, Z

- przeliczania, utrwalania znajomość liczb w aspekcie kardynalnym

- zachowanie równowagi ciała w utrudnionych warunkach

- śpiewania piosenek związanych tematycznie z wiosną

- cięcia po linii nożyczkami

- wspólnej i zgodnej zabawy

- używania określeń wyżej, niżej, z prawej, z lewej

- doskonalenie umiejętności liczenia

- budowania krótkiej wypowiedzi na temat sytuacji przedstawionej

na ilustracji

- rozpoznawania szkodliwych źródeł dymu

- właściwego reagowania na zanieczyszczenie powietrza

- zachowania higieny jamy ustnej prawidłowego, częstego mycia zębów, nitkowania szczelin międzyzębowych

BUDOWANIE POSTAW

- odpowiedzialności za swoje zdrowie

- szacunku dla pracy innych – dentysta

- budzenia szacunku dla tradycji i mądrości ludowych

- umiejętnego określania bezpiecznego i niebezpiecznego zachowania

- bycia odpowiedzialnym za otaczająca nas przyrodę

 Piosenki do nauki   

Chodzi marzec czarodziej

Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
I już pączki na patyku
I już trawka na śnieżniku.
Och, ten Marzec Czarodziej!


Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki
Och, ten Marzec Czarodziej!

Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki-przedszkolaczki
Och, ten Marzec Czarodziej!

Piosenka Babci i dziadka

 1. Babci i dziadka przyznać to trzeba,

Każdemu dziecku w życiu potrzeba.

Znana ta para, bardzo kochana,

 przez wszystkie dzieci jest szanowana.

Ref.: No, a gdyby ich nie było

Dzieciom trudno by się żyło.

Kto by bajki opowiadał,

Kto, by mądre rady dawał.

 1. Babcia i dziadek wciąż o nas dbają

Tak jak rodzice bardzo kochają,

Dają nam w życiu wiele radości

Nigdy nie szczędzą dla nas czułości.

Ref.: No, a gdyby ich nie było................

RAZ I DWA KAŻDY FAJNĄ BABCIĘ MA

1. Raz i dwa i raz i dwa, każdy babcie fajną ma.
Trzy i cztery, trzy i cztery, babcia dobre ma maniery.
Pięć i sześć i pięć i sześć, babcia zawsze da coś zjeść.
Siedem, osiem, siedem osiem, babci siatki noszę.
Dziewięć, dziesięć, dziewięć,
dziesięć, babcia radość na przyniesie.
I liczymy od początku, ustawieni w jednym rządku

„Cza – cza dla babci i dziadka”

 1. Dla babci cza- cze tańczymy na lodzie,

dla babci tańczyć możemy i co dzień.

Dla babci cza - cze na soplach gra wiatr

A my życzymy i śpiewamy tak:

ref. Kochana babciu żyj  sto lat,

ciesz się wnukami i kochaj świat.

Kochana babciu żyj sto lat,

śpiewaj z nami głośno cza cza cza.

 1. Dla dziadka cza – cze tańczymy na lodzie,

dla dziadka tańczyć możemy i co dzień.

Dla dziadka cza – cze na soplach gra wiatr,

A my życzymy i śpiewamy tak:

ref. Kochany dziadku żyj sto lat,

ciesz się wnukami i kochaj świat.

Kochany dziadku żyj sto lat,

śpiewaj z nami głośno cza cza cza.

ANIOŁEK MALEŃKI JAK WRÓBELEK

Aniołek maleńki, jak wróbelek,
Przyfrunął do szopy do Betlejem.
Zapalił na niebie wielką gwiazdę,
Aż noc się zrobiła jak dzień jasna.

Ref.:
Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, kolęda
Kolęda na niebie, kolęda na ziemi,
Dla Ciebie kolędujemy.

Zaśpiewał głosikiem jak dzwoneczek,
że w szopie, na sianie, leży dziecię.
Kto widział te cuda nad cudami,
Że Bóg, choć maleńki, będzie z nami.

Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, kolęda,
Kolęda na niebie, kolęda na ziemi,
Dla Ciebie kolędujemy.

ZAPACHNIAŁO LASEM

Zapachniało lasem, w domu jest wesoło, świeta, świeta, swieta, swięta, swieta są wokoło

Choinka zielona, pięknie ozdobiona, pachnie pachnie, pachnie pachnie, pachnie dookoła

Wokół choineczki wszyscy się zebrali, i kolędy i kolędy z radością śpiewali

ŚWIĄTCZNE ANIOŁKI

Popatrz jak na szybach mróz maluje wzorki.
A z nieba na ziemie wędrują aniołki.

Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
Na chmurkach fikają koziołki.
Fikają z radości, że będziesz je gościć
Na święta. Kolęda, kolęda.

Skrzydlate aniołki fikają na chmurkach
Czy to śnieżek leci, czy anielskie piórka.

Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
Na chmurkach fikają koziołki.
Fikają z radości, że będziesz je gościć
Na święta. Kolęda, kolęda

W Boże Narodzenie do Ciebie przylecą.
Przyniosą podarki i gwiazdą zaświecą.

Świąteczne aniołki, wesołe aniołki
Na chmurkach fikają koziołki.
Fikają z radości, że będziesz je gościć
Na święta. Kolęda, kolęda

KOLĘDA JUŻ W SERCU GRA

Nadchodzi kolęda cichutką nocą, kiedy gwiazdeczki na niebie migocą, kiedy rodzina opłatek dzieli i przy choince się weseli

ref) Kolęda już w sercu gra, ona magiczną siłę ma, kolęda gra w duszy, zło i smutek kruszy

W wigilię kolędy grajmy, śpiewajmy, radość ogromną wszystkim ogłaszajmy, bo dzisiaj cuda się wydarzają, serca na lepsze odmieniają

ref) Kolęda już w sercu gra, ona magiczną siłę ma, kolęda gra w duszy, zło i smutek kruszy

            „Zagram dzieciom”.

Zaraz siądę sobie w kącie.

 Zagram dzieciom na trójkącie.

Trójkąt srebrne oczy ma,

Srebrnym głosem cicho gra.

Ref.      Czary mary weź pałeczkę do ręki,

Czary mary wyczarują się dźwięki,

Czary mary i na pewno w tych dźwiękach

Jest zaklęta, zaklęta piosenka.

Tu są dzwonki, tu pałeczka,

Zagram dzieciom na dzwoneczkach,

Zagram dzieciom sol, do, mi,

Zatańczymy ja i ty.

Ref.      Czary mary weź pałeczkę …

„Leśne bajanie”

Tak się już utarło w świecie

I nikt prawdy tej nie zmieni

Rosną baśnie w polu, w lesie,

Wiosną, latem i jesienią.

Leśne, leśne bajanie,

Ptasie, ptasie śpiewanie.

Cicho, cicho stąpaj,

Bo wypłoszysz wiatr.

Leśne, leśne bajanie,

Sosen, świerków, brzóz kołysanie,

Popatrz, po prostu chmurek koronka

Płynie w wielki świat.

Tak od świata jest początku

I nic prawdy tej nie zmieni

Drzemią baśnie w każdym kątku,

Gdzieś na strychu albo w sieni.

Ludzkie, ludzkie bajanie,

Słów niesfornych rozkołysanie.

Cicho, cicho, cichutko stąpaj,

Bo zgubi się takt.

Ludzkie, ludzkie bajanie,

Ciepłe, ciche słów kołysanie,

Popatrz, popatrz znów na firance

Cień, jak motyl siadł.

Wszystkie baśnie, cuda, dziwy

Pochowały się gdzieś na świecie.

Nie zna ich kto jest leniwy,3

Poszukajcie, jeśli chcecie.

W leśnym, leśnym bajaniu,

Sosen, świerków, brzóz kołysaniu,

Tylko trzeba cichutko stąpać,

Bo się spłoszy wiatr.

W ludzkim, ludzkim bajaniu,

Słów niesfornych rozkołysaniu,

Tylko trzeba cichutko stąpać,

Bo się zgubi takt.

Jesienna wycieczka

 1. Zabrał dziadek na wycieczkę
  Tomka, Jasia i Haneczkę.
  Idą sobie leśną dróżką,
  a wiatr szepcze im na uszko:
  Ref.: Tak, tak, tak, tak
  tak jesień wita nas.
  Tak, tak, tak, tak,
  jesieni nadszedł czas.
 2. Nagle kasztan z drzewa skoczył,
  w złote liście się potoczył.
  Za nim leci drugi, trzeci
  wprost pod nogi naszych dzieci.
  Ref.: Pac, pac, pac, pac,
  tak jesień wita nas.
  Pac, pac, pac, pac,
  jesieni nadszedł czas.
 3. Woła Tomek: – Mam jednego!
  Już znalazłem następnego!
  Do kieszonki schowam sobie
  i ludzika w domu zrobię.
  Ref.: Pac, pac, pac, pac,
  tak jesień wita nas.
  Pac, pac, pac, pac,
  jesieni nadszedł czas.

MOJA PLANETA
Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi
Moja planeta nie ma ceny
Moja planeta jest rano niewyspana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Moja planeta nie spadła tu z księżyca
Moja planeta to tajemnica
Moja planeta raz zimna raz przegrzana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy

Moja planeta miłości się nie boi
Moja planeta broń rozbroi
Moja planeta zna dobre obyczaje
Moja planeta nam wszystkim dłoń podaje

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...

(SOS! SOS! SOS!)

Tak to prawda
Ziemia była cierpliwa
Ale teraz musi
Teraz musi być żywa

Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...
x2

(SOS! SOS! SOS! ... )

Zbieramy grzyby

1. Z wielkim koszem idzie jesień po lesie
Co w tym koszu pani jesień nam niesie?

Ref.: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś

2. Poszukamy żółtych kurek pod sosną
Nad potokiem smaczne rydze nam rosną

Ref.: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś

3. Muchomora ominiemy z daleka
Niech muchomor na złe muchy tu czeka

Ref.: Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś

Trampolinek i my- piosenka

1. kto tak skacze na trampolinie?

Nasz przyjaciel Trampolinek!

Ref. Teraz dzieci, hej hop!

Uda nam się skok.

2. Kto wesołe zna rumowanki

i zagadki , i hopsanki?

Ref. Trampolinek, hej hop,

ma pomysłów sto.

3, Kto jest zawsze w dobrym humorze,

kto we wszystkim nam pomoże?

Ref. Trampolinek hej hop!

Z nim przez cały rok!

Litera A- wiersz

A kto siedzi na dywanie?- To literka na nas zerka

Zwykle bardzo zabiegana i na nogach już od rana.

Ala, Anek i Agnieszka-

w tych imionach ona mieszka.

Teraz sobie odpoczywa...

A jak ona się nazywa?

 

Rymowanka o sprzątaniu

Sprzątam tu, sprzątam tam.

Dziś porządek zrobie sam?

Sprzątam ja, sprzątasz Ty.

Razem raźniej- raz, dwa, trzy!

“ Żyj z przyrodą w zgodzie”- piosenka

Czy to stary czy też młody,

bliski człowiek, ryba, ptak,

każdy cząstką jest przyrody,

więc śpiewajmy razem tak:

Żyj z przyrodą w zgodzie

odsuń od niej zło

i pamiętaj co dzień,

żeby chronić ją.

Żyj z przyrodą w zgodzie,

to wspaniała rzecz.

Na Ziemi na wodzie

warto druhów mieć.

Żyj z przyrodą w zgodzie,

to przynosi plon.

wszystkim się z nią podziel,

jej bogactwa chroń.

Na wycieczce, na kolonii,

tam gdzie rzeka, tam gdzie las.

Skarbów Ziemi trzeba bronić

kwiatów, zwierząt, rzek i gniazd.

Refren:

Żyj z przyrodą w zgodzie...

 

 

 

 

 

 

Czytany 9228 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 czerwiec 2020 07:34